داستان و تاریخچه کشتی یونانی در جزیره کیش

کشتی یونانی

کشتی یونانی یکی از جاذبه‌های برنامه‌ریزی نشده تور کیش است. جزیره کیش دارای امکانات، ویژگی‌ها و جاذبه‌های توریستی و تفریحی متنوعی است؛ اما در کنار همه اینها یکی از جاذبه‌های مطرح و مشهور این جزیره، کشتی یونانی است. قطعا بارها تصاویر دوستان و اقوام خود را در پس زمینه کشتی یونانی دیده‌اید. کشتی شکسته‌ای که در سواحل جزیره کیش به گل نشسته و متوقف شده است؛ و منظره‌ای جذاب برای تماشای غروب خورشید و دریا ایجاد کرده است. در این نوشته وب‌سایت فروهر سیر کیش می‌خواهیم شما را با تاریخچه و نکات مهمی درباره کشتی یونانی آشنا کنیم.

به راستی کشتی یونانی از کجا آمده است؛ و در سواحل کیش به دنبال چه بوده است؟ چرا سال‌هاست در سواحل جزیره باقی مانده و چندین سوال و ابهام دیگر که در این نوشته به آن می‌پردازیم.

تاریخچه کشتی یونانی

سه‌شنبه چهارم مرداد سال 1345 بود، که مردم روستای باغو (یک روستای کوچک در جنوب غربی جزیره کیش) متوجه حضور یک کشتی باربری در سواحل جزیره کیش شدند. کشتی بزرگی که از حرکت ایستاده بود؛ و خیلی زود مشخص شده که توان جابجایی ندارد و یا به اصطلاح به گل نشسته است. ارزشمندی بار موجود در کشتی و خود کشتی خدمه کشتی یونانی را بر آن داشته بود که برای خارج کردن کشتی از این وضعیت به دنبال راه چاره‌ای باشند. نیروهای کمکی از کشور هلند روزها متمادی که به گفته مردم محلی نزدیک به 3 ماه طول کشیده است؛ کوشیدند تا کشتی و بار آن را نجات دهند. اما به نظر می‌رسید کشتی تصمیم گرفته است برای همیشه در سواحل نیلگون جزیره کیش باقی بماند. به هر روی پس از تمام تلاش ها، نیروهای کمکی تنها توانستند بار موجود در کشتی را تخلیه کنند؛ و تصمیم بر آن شد فرآیند نجات کشتی به دلیل هزینه‌های بالا و به‌صرفه نبودن عملیات، پایان یابد.

بومیان محلی می‌گویند خدمه یونانی کشتی قبل از ترک نهایی آن، اقدام به آتش زدن کشتی نموده‌اند. اگرچه در این زمینه اطلاعات دقیقی در دسترس نیست؛ اما ظاهر کشتی و نبود هیچ قطعه غیر فلزی در بدنه و عرشه آن، این روایت را تا حدود زیادی به واقعیت نزدیک می‌کند.

جالب است بدانید که کشتی یونانی در اسکاتلند ساخته شده است؛ و در طول عمر خود دارای چندین مالک مختلف از کشورهای انگلستان، آفریقای جنوبی، ایران و یونان بوده است.

در نهایت هیچ وقت مشخص نشد که چگونه و چرا کشتی یونانی به گل نشست؛ و همچنین چرا تیم نجات هلندی نجات کشتی را غیرممکن دانستند. اما آنچه از این اتفاق به یادگار ماند، کشتی در هم شکسته‌ای در سواحل جزیره کیش بود؛ که سال‌هاست به عنوان یک جاذبه توریستی محل تجمع مسافران تور کیش ارزان شده است.

کشتی یونانی

جاذبه‌های توریستی کشتی یونانی

یکی از تماشایی‌ترین مناظر عمرتان را می‌توانید در هنگام غروب آفتاب در کنار کشتی یونانی تجربه کنید. رنگ سرخ کشتی یونانی که بر اثر زنگ‌زدگی بدنه آن ایجاد شده است؛ و سرخی خورشید در دقایق پایانی روز، در تلالو آب‌های درخشان سواحل جزیره کیش، همه آن چیزی است که می‌تواند تصویری بی‌نهایت زیبا از غروب آفتاب بسازد.

بسیاری از مسافران تور کیش در این ساعت از روز مشغول عکاسی از این منظره می‌شوند؛ تا هم هنرشان را به تصویر بکشند؛ و هم خاطره‌ای جذاب در کنار کشتی یونانی داشته باشند.

جالب است بدانید پارک ساحلی غروب نیز در همین ضلع سواحل کیش ساخته شده است؛ تا شما هنگام تماشای غروب خورشید از امکانات مناسبی نیز برخوردار باشید. استفاده از امکانات رفاهی پارک، بخصوص امکان کرایه دوچرخه و گردش در پیست دوچرخه سواری ساحلی آن، از پیشنهاداتی است که می‌تواند ساعات خوبی برای شما فراهم کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *