از تاریخچه طولانی جزیره کیش چقدر می دانید؟

تاریخچه کیش

تاریخچه کیش مانند سایر نقاط جغرافیایی ایران طولانی و مملو از فراز و نشیب‌هاست. در این نوشته وب‌سایت فروهر سیر کیش، به طور خلاصه به بررسی تاریخچه کیش و مهم‌ترین حوادث و تغییرات آن در طی اعصار و قرون گذشته می‌پردازیم. قطعا برای بسیاری از مسافران تور کیش آشنایی با تاریخچه این جزیره زیبا و درک قدمت و منزلت آن خالی لطف نخواهد بود.

جزیره کیش با ویژگی‌های مدرن چگونه شکل گرفت؟

در این نوشته می‌خواهیم تاریخچه کیش را در دو بازه زمانی مختلف مورد بررسی قرار دهیم. در قدم اول می‌خواهیم از حال و هوای امروز خیلی دور نشویم؛ و بببنیم که روند شکل‌گیری جزیره کیش به عنوان یک منطقه گردشگری چگونه بوده است. حقیقتا کیش تا قبل از سال 1347 هجری شمسی، به شکل مدرن و امروزی خود نبود. اما در این سال و با ورود یک گروه متشکل از محققین ایرانی و آمریکایی به جزیره و آشنایی با ویژگی‌ها و جذابیت‌های طبیعی آن، تصمیم بر آن شد که کیش تبدیل به یک منطقه گردشگری و تفریحی شود.

عملیات اجرایی تبدیل جزیره کیش به منطقه‌ای تفریحی و توریستی کم‌کم آغاز شد؛ و از سال 1349 نمودهای ظاهری آن یک به یک نمایان گردید. در نهایت در سال 1356 و یک سال قبل از انقلاب اسلامی بود؛ که زیرساخت‌های گردشگری و تفریحی جزیره کیش به تکامل نسبی رسید.

جالب است بدانید که کیش از سال 1361 به عنوان منطقه آزاد تجاری شناخته شده است؛ و روند توسعه آن در طی سال‌های پس از انقلاب نیز ادامه داشته است. به طوری که سال 1365 را باید آغازگر دوره‌ای دیگر از توسعه در تاریخ کیش دانست. توسعه فرودگاه، ساخت هتل‌های بیشتر و گسترش تجارت، پس از این سال و با پایان یافتن جنگ ایران و عراق، سرعت بیشتری پیدا کرد.

قدمت جزیره کیش به چه دورانی از تاریخ باز می‌گردد؟

در نگاه اول به نظر می‌رسد پیدایش تمدن در جزیره کیش نباید قدمتی طولانی داشته باشد. اما واقعیت آن است که قدمت و تاریخچه کیش به دوران تمدن‌های باستانی باز می‌گردد. نشانه‌ها و گزارش‌های متعددی نیز بر این نظریه صحه گذاشته‌اند. در ادامه این نوشته نکاتی را در این زمینه مطرح می‌کنیم.

کیش دارای موقعیتی استراتژیک در خلیج فارس است. در دوران تمدن‌های آشوری و ایلامی، کیش محل عبور کشتی‌های تجاری متعددی بوده است. اگرچه با سقوط این تمدن‌ها کیش اهمیت خود را از دست داد. اما طولی نکشید که با تاسیس سلسله هخامنشیان، این جزیره دوباره به دوران رونق خود بازگشت. در این دوران تجهیزات دریانوردی توسعه بیشتری پیدا کردند؛ و کیش محلی برای سید ماهی و مروارید شد. جالب است بدانید که تا قبل از وارد شدن مروارید ژاپنی به ایران در سال‌های قبل از دهه 1340 هجری شمسی، مروارید کیش از ارزش زیادی برخوردار بود.

با عبور از این سال‌ها و در سفر اکتشافی که اسکندر مقدونی دستور آن را در 325 سال قبل از میلاد مسیح، به دریای عمان و خلیج فارس داده بود، اشارات مشخصی به جزیره کیش می‌شود.

در دوره سلجوقیان کیش همچنان یک مرکزی تجاری بزرگ در خلیج فارس بوده است. ابن بطوطه، ابن خرداد، یاقوت حموی و بعدها حتی استاد سخن سعدی علیه رحمه،، بارها در تاریخ نگاری‌های مکتوب خود به این جزیره و ویژگی‌های آن اشاره کرده‌اند.

پس از سلجوقیان و در سایر دوران و قرون نیز کیش همیشه جزیره‌ای زنده و مرکزی برای تجارت و ماهیگیری بوده است.

اما می‌توان گفت تقریبا از سال 900 هجری شمسی تاریخچه کیش با دقت بیشتری موجود است. دورانی که کیش برای مدتی به اشغال پرتغالی‌ها درآمد؛ و مدتی بعد توسط یکی از سپهسالاران شاه عباس صغوی به همراه سایر جزایر خلیج فارس و بحرین، دوباره در اختیار سپاه ایران قرار گرفت.

کیش در دوران قاچار و رضاشاه، بیش از هر زمانی دیگری مورد بی توجهی قرار می‌گیرد؛ و آن تاریخ پر جنب و جوش، جای خود را به جزیره‌ای سوت و کور در میانه خلیج فارس می‌دهد. اما در سال‌های پایانی حکومت پهلوی دوم و پس از آن در دوران جمهوری اسلامی، کیش اهمیت گمشده خویش را باز می‌یابد؛ و همان‌طور که در ابتدای این مقاله گفته شده در مسیر توسعه قرار می‌گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *