,

کاریز در جزیره کیش

کاریز-در-جزیره-کیش

کاریز یک شهر زیرزمینی در جزیره کیش ، ایران

یکی از دیدنی های کیش شهر زیر زمنی کاریز می باشد که درب ورودی سنگی شهر زیر زمینی کاریز رو به یک مسیر پر پیچ و تاب و راهروهایی باز می شود که اکنون بخشی از آن به روی گردشگران باز شده است.

کاریز در واقع یک قنات زیرزمینی باستانی در جزیره کیش ، است . کاریز یک مکان دیدنی و تاریخی است که ، بسیاری از گردشگرانی که با تور کیش به این جزیره سفرمی کنند می توانند از این مکان دیدنی بازدید کنند.

گفته می شود که کاریز در جزیره کیش ، حدود 2500 سال پیش توسط ساکنین شهر حریره ساخته شده است. آنها لایه های مرجانی این جزیره را در جستجوی آب ، کنار زدند و قناتی را برای انتقال آب به خانه ها و مزارع شان ساختند.

برای قرن ها پس از آن، این آب نه تنها مصارف ساکنان محلی را تامین می کرد، بلکه از طریق صادرات آن به استان های مجاور، با شکر یا پول نقد نیز مبادله می شد.

قبل از رومی ها، ایرانیان پیش از اسلام سیستم هیدرولیکی خود را به نام کاریز (قنات) توسعه داده بودند. این فناوری سپس از شرق به افغانستان و از غرب به مصر گسترش یافت.

یک قنات کوهستانی، آبهای زیرزمینی را که در زیر لایه های آبرفتی به دام افتاده بود را از طریق یک سری تونل ها با شیب ملایم ، اغلب به طول چندین کیلومتر، به مکان هایی که برای آبیاری و استفاده محلی نیاز بود، اننتقال می داد.

با وجودی که امروزه قنات جدید به ندرت ساخته می شود، بسیاری از قنات های قدیمی هنوز در ایران و افغانستان، عمدتا برای آبیاری استفاده می شوند.

سیستم مدیریت آب درجزیره کیش، آب را از 274 چاه در منطقه ای به مساحت 14 کیلومتر مربع جمع آوری کرده و به یک شفت تصفیه مرکزی ساخته شده از سه لایه مواد فیلترکننده انتقال می دهد.

لایه بالایی آن از جنس ماسه مرجانی می باشد که برای خنثی کردن اسید در آب استفاده می شود و مواد جامد بزرگتر در آب را فیلتر می کند. سپس یک لایه عصاره مرجانی با خاک رس، جامدات جامد را فیلتر می کند و پایین ترین لایه از مارل ساخته شده که نوع خاصی از خاک رس است.

شانزده متر زیر جزیره مرجانی ، تونل هایی برای افزایش ایمنی ساخته شده اند، که تا پنج مایلی این جزیره امتداد می یابد و یک جهان زیر زمینی را تشکیل می دهد. بر فراز آن ، تا ارتفاع هشت متری آب بوده و عمدتا سرشار از پوسته های فسیلی و مرجان ها است.

تست های انجام شده بر روی این فسیل ها در دانشگاه فنی مونیخ آلمان ، مشخص کرد که آنها از 53 تا 570 میلیون سال قدمت دارند.

تاریخچه کیش در حدود 3000 سال است که در طول این زمان تحت نام های مختلف مانند کامتینا، اراکیا، اراکاتا و قیسس نامگذاری شده است.

این جزیره حدود 26000 نفر جمعیت داشته و سالیانه حدود یک میلیون بازدید کننده دارد.
شهر زیرزمینی کاریز کیش در میدان المپیک، در تقاطع سه آبشار با 74 چاه در مساحت 10 کیلومتر مربع واقع شده است. تلاش برای حفظ سنت و تاریخ این منطقه در حین ارائه خدمات جدید با موزه ها، گالری های هنری، کارگاه های صنایع دستی، چایخانه و قهوه خانه های سنتی و مدرن برای گردشگران، انجام شده است.

با این وجود، توسعه دهندگان این منطقه، آداب و سنت های قدیمی این منطقه را فراموش نکرده اند. این کاریز همچنان نقش خود را به عنوان یک فیلترکننده آب ایفا می کند، اگر چه آب فیلتر شده عمدتا برای اهداف آبیاری استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *