,

جاذبه های گردشگری جزیره کیش (بخش اول)

جاذبه های گردشگری کیش

کیش یک جزیره به مساحت 91.5 کیلومتر مربع در خلیج فارس است. این جزیره بخشی از استان هرمزگان در ایران است.

با توجه به وضعیت منطقه آزاد تجاری از آن به عنوان بهشت مصرف کنندگان یاد می شود که دارای مراکز متعدد خرید، جاذبه های توریستی و هتل های تفریحی می باشد. جمعیت برآورد شده 26،000 نفر است است و سالانه حدود 1 میلیون نفر از این جزیره بازدید می کنند.
جزیره کیش در سال 2010 بنا به گزارش نیویورک تایمز در بین 10 جزیره زیبا جهان قرار گرفته است و پس از دبی، امارات متحده عربی و شرم الشیخ چهارمین مقصد محبوب در تعطیلات در جنوب غربی آسیا است.

اتباع خارجی که مایل به وارد شدن به منطقه آزاد جزیره کیش از بندرهای قانونی هستند، قبل از سفر به ویزا نیاز ندارند.

مجوز معتبر تردد به کیش “تمبر کیش” است که مانند سایر جزایر خلیج فارس، به ویژه جزایر تنگه هرمز، امکان تردد در نواحی گرمسیری در نیمکره شمالی، با فلات ایران در شمال و شبه جزیره عربستان در جنوب را به شما می دهد.

جزیره کیش، مانند سایر جزایر نزدیک مانند Forur، Hendurabi، Shatuar و Lavan و حتی قشم، علاوه بر ویژگی های خاص جغرافیایی و اقلیمی، تحت تاثیر آب و هوای نیمه استوایی قرار دارد که در آن گروه گیاهان غالب از نوع استوایی است.

آب و هوای کیش به عنوان آب و هوای نیمه استوایی بسیار خشک شناخته می شود. به جز برخی از مناطق ساحلی جنوب شرقی و چند جزیره دیگر در خلیج فارس، جزیره کیش دارای طولانی ترین ساعات آفتابی در منطقه است که تقریبا 3100 ساعت در سال است.

براساس طبقه بندی آب و هوایی، شرایط آب و هوایی عمومی و نزدیکی به خط استوا و قرار گرفتن در معرض فشار بالا در مناطق گرمسیری و در میان آب های گرم و کم عمق، این جزیره بیشتر اوقات سال را گرم و مرطوب می باشد.

جمعیت این جزیره شامل تعداد قابل توجهی از مسلمانان و مسیحیان است. کل منطقه آزاد کیش دارای تجارت خارجی حدود 9.2 میلیارد دلار در هر سال (2009) است.

پانزده درصد از کل واردات به ایران از طریق کیش انجام می شود.
انگیزه های سرمایه گذاری در منطقه آزاد تجاری کیش عبارتند از:

  • معافیت مالیاتی 15 سال
  • عدم نیاز به ویزای ورود
  • 100٪ مالکیت خارجی امکان پذیر است
  • خدمات پولی و بانکی انعطاف پذیر
  • تضمین های قانونی گسترده و امنیت

جاذبه های کیش

جاذبه های گردشگری کیش

1. کاریز کیش

کاریز کیش (همچنین پایاب نامیده می شود) یک سیستم آب های زیرزمینی باستانی با آبشارها و مخازن 16 متر زیر سطح زمین، در زیر یک خط مرجانی است. این سیستم بیش از 2000 سال قدمت دارد و حدود 10 هزار متر مربع را پوشش می دهد.

این سیستم بازسازی شده است و در حال حاضر یک چایخانه سنتی و فروشگاه های صنایع دستی در آن وجود دارد.

به هنگام ورود به کاریز من شگفت زده شدم چرا که هزینه ورود به آنجا برابر 20،000 ریال بود (بسیار بیشتر از هزینه ورود به اماکن دیگر در ایران)، اما شما یک رهبر تور به همراه خواهید داشت که راهنمای خوبی را به زبان انگلیسی در اختیارتان قرار می دهد و اطلاعات زیادی برای گفتن دارد.

مجموعه گردشگری فرهنگی شهر زیرزمینی کیش (کاریز) یکی از دیدنی های کیش است و بسیاری از گردشگران هر ساله از آن دیدن می کنند.

مجموعه گردشگری فرهنگی شهر زیرزمینی کیش در محل اتصال سه آبشار باستانی (Kariz) ساخته شده است. سه قنات بیش از 2000 سال قدمت دارند و بیش از 15 کیلومتر طول دارند که امروزه تبدیل به یک شهر زیرزمینی شگفت آور شده است که بیش از ده هزار متر مربع مساحت دارد.

مجموعه گردشگری فرهنگی کیش میزبان بیش از صد هزار گردشگر داخلی و خارجی در هر سال است که با تور کیش به این جزیره سفر میکنند.

آب شیرین کاریز از بارندگی فصلی در جزیره تامین می شود که از طریق مرجان به عنوان فیلتر طبیعی عبور می کند و به لایه های مارل وارد می شود. مارل یک نوع از گل رس است که معمولا نرم و انعطاف پذیر بوده و در معرض هوا خشک و جامد می شود. در مجتمع گردشگری فرهنگی شهر زیرزمینی کیش (Kariz)، دیوارهایی در مقابل این خاک های با ارزش برای محافظت از آنها ساخته می شود.

علاوه بر استفاده درمانی از مارل رس برای آرتروز، به همراه ترکیبات اضافی برای تولید آجر، سفال و سیمان به طور خاص استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *