,

جاذبه های گردشگری جزیره کیش (بخش دوم)

جاذبه های گردشگری جزیره کیش

درادامه مقاله قبلی در اینجا به معرفی چند مکان دیگر از دیدنی های کیش برای شما عزیزان می پردازیم .

دیدنی های جزیره کیش

2. شهر باستانی حریره

خرابه های قدیمی شهر حریره حدود 120 هکتار مساحت دارد. این سطح وسیع منطقه گویای این حقیقت است که یک شهر بزرگ و مرفه در این منطقه با یک جمعیت پر رونق وجود داشته است.

آنچه که امروزه باقی مانده است برخی آثار معماری شهری است، اما به ندرت دارای یک قوس، پوشش یا سقف می باشند، به جز مواردی که سقف آنها از آسیب های ویرانگر در امان مانده است.

در اینجا، هیچ نشانه هایی از معماری درونی وجود ندارد که در سایر شهرهای تاریخی ایران به وفور دیده می شود.

انتخاب این بخشی از جزیره برای ساختن یک شهر، انتخابی طبیعی و منطقی بود. صخره های بلند آن بیش از ده متر بالاتر از سطح دریا هستند، با سه سمت خشکی به عنوان اسکله های طبیعی عمل می کنند و ساحل نسبتا ساکت تر از ساحل های دیگر در امتداد جزیره است، که در کل باعث شکل گیری شهر در ساحل شمالی آن می شود.

تا به امروز، سه اکتشاف جداگانه باستان شناسی در بقایای شهر باستانی حریره انجام شده است.

جاذبه های گردشگری جزیره کیش

خانه اشرافی

خانه اشرافی یادآور خانه های قدیمی و بزرگ در داخل فلات ایران بوده و در شهرهای یزد، اصفهان و کاشان دیده می شود. این یک مدل زندگی خانوادگی گسترده در کنار خلیج فارس است.

به استثنای گستره خانه و فضاهای متنوع آن، کاشی های ستاره ای در اینجا یافت می شوند که شبیه به ساختمان های مهمی از دوره ایلخانی، مانند تخت سلیمان و سلطانیه هستند.

این یافته، که قطعا برای جزیره مهم است، نشان می دهد که این ساختمان متعلق به یکی از ساکنان ثروتمند کیش بوده است.

بخش صنعتی

این بخش دقیقا در کنار دریا ساخته شده است و دارای فضاها و سبک های ناشناخته معماری است. مجموعه ای از کانال های زیرزمینی جانبی و چاه های متعددی در گوشه ها و دره ها یک مجموعه ی منحصر به فرد و جالب را تشکیل می دهند که عملکرد آنها هنوز ناشناخته است.

اما، به نظر می رسد که به طور مستقیم به فعالیت های ماهیگیری (ماهی، مروارید و مرجان) مرتبط هستند و برای دسترسی آسان تر به دریا ساخته شده اند.

همچنین می توان فرض کرد که این راهروها گذرگاههای مخفی بوده که ساکنین این شهر می توانند در حین حملات و مواقع اضطراری از آن استفاده کنند.

حمام عمومی

این مجموعه شامل یک حمام با حیاط های متعدد و 500 متر مربع مساحت است. اتاق رختکن، محفظه داغ و کوره در بخش های جنوبی قرار دارد و با یک راهروی داخلی جدا می شوند.

دو استخر کوچک و بزرگ در جنوب اتاق گرم، آخرین بخش ساختمان را تشکیل می دهند. باستان شناس ها معتقدند که این حمام ها، که ممکن است قدیمی ترین در نوع خود در ایران باشند که در کاوش های باستان شناسی کشف شده و شناخته شده اند، متعلق به دو دوره جدا از هم هستند – تیموریان و ایلخانان.

با توجه به ظرفیت محدود حمام ها و دیوار بیرونی که به خانه اشرافی که در جنوب شرقی حمام در بالای تپه قرار دارد متصل است، به نظر می رسد این حمام خصوصی متعلق به صاحب خانه بوده است.

3. کشتی یونانی اسرارآمیز در جزیره زیبای مرجانی کیش

جاذبه های گردشگری جزیره کیش

در غرب جزیره کیش، یک کشتی عظیم در آبهای شفاف در سواحل کیش، که به عنوان کشتی یونانی شناخته می شود، وجود دارد.

در یک روز تابستانی گرم، بومیان کیش یک کشتی عظیم را دیدند که در نواحی نزدیک به روستای Baqou به گل نشسته بود. با گذشت سالها، دلیل به گل نشستن کشتی به صورت یک راز سربسته باقی ماند.

در تاریخ 26 ژوئیه سال 1966، زمانی که قصد ترک ایران به یونان را داشت، کشتی در محدوده عرض 20 ° 26 ‘ شمالی و 54 درجه و 53 دقیقه شرقی قصد حرکت داشت.

هلی کوپتر هلندی Orinoco حدود 80 روز را برای بیرون کشیدن این کشتی از گل صرف کرد اما بی نتیجه بود. سرانجام مسافران مجبور شدند کشتی را ترک کنند؛ چرا که انتقال آن توجیه اقتصادی نداشت.

اطلاعات دریافت شده از شرکت بیمه لوییدز لندن نشان می دهد که کشتی حامل پرچم یونان بوده و در همان زمان کولاوف نامیده می شد. اسم کشتی “شاخ امپراتور” بود، سپس به “طبیعی” تغییر نام داد و در سال 1959 تا یک سال قبل از لنگرگاه نهایی خود، متعلق به شرکت کشتیرانی ایرانی “کوروش فارس” و “همدان” بود.

تماشای غروب آرام خورشید در فراسوی کشتی یونانی در آب های خلیج فارس یک خاطره فراموش نشدنی و پایدار را برای گردشگرانی که با تور کیش به این جزیره سفر می کنند ،رقم خواهد زد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *