,

4 دلیل برای اینکه چرا شمال ایران باید در لیست مقاصد سفر شما باشد

این منطقه از نقشه توریستی جدا شده است – شما به سختی می توانید کسی را پیدا کنید که می داند چه جاذبه هایی در آنجا وجود دارد. با این حال، این منطقه برای مسافرانی که به دنبال چیز کمی متفاوت تر هستند یک مقصد عالی به حساب می آید. در اینجا شما دشت های آتشفشانی، قله های برفی و جنگل های متراکم را پیدا خواهید کرد. همچنین بازار های سنتی را در شهرهای کوچک کوهستانی در کنار مردم محلی مهربان خواهید یافت که هیچ یک از بخش های مشابه آن در جهان مثل جاذبه های این منطقه خیره کننده نیست.

در حقیقت، ما در مورد این بخش ناهموار، تاریخی، هیجان انگیز ایران هیجان زده هستیم که نه تنها می خواهیم درباره آن صحبت کنیم بلکه به فکر تدارک یک سفر 8 روزه به این منطقه هستیم. این منطقه پر از مقصد های شگفت انگیز و تجربه های معتبر است: بازدید از مساجد تزئین شده، کاوش در سایت های باستانی میراث یونسکو و خیلی موارد دیگر.

برای نشان دادن این که تا چه حد این منطقه و سفر به آن منحصر به فرد است، در اینجا چهار دلیل آورده شده است که نشان می دهد چرا شمال ایران چنین منطقه ارزشمندی برای مسافرت های ماجراجویانه است:

مناظر فوق العاده و متنوع

ما قبلا در مورد ترکیب متنوعی از منظره ها در ایران صحبتی نکرده ایم، اما حالا زمان آن فرارسیده است که کمی عمیق تر به آن بپردازیم. با این همه، جاذبه های دیدنی زیادی در این منطقه وجود دارد. یکی از قابل توجه ترین نقاط در شمال ایران روستای آتشفشانی کندوان است. این روستا از طریق یک سفر جالب و کوهستانی قابل دستیابی است که به دلیل معماری غیرمعمول خود شناخته می شود: خانه های سنگی که درون کوه قرار گرفته اند. تخمین زده می شود که این روستا تقریبا 3000 سال قدمت داشته باشد دارد و شما هنگام بازدید از آن می توانید انرژی تاریخی آن را دریافت کنید.

کندوان تنها مکان جالب و متنوع در شمال ایران (و سفر ما) نیست که باید از آن دیدن کنید. یکی دیگر از سایت های معروف، ماسوله است، که به طور قابل توجهی به خاطر معماری منحصر به فرد و مناظر چشمگیر خود مشهور است. خانه های این شهر در صخره های شیبدار ساخته شده اند و تردد وسایل نقلیه به طور کامل در آن ممنوع است. جای تعجب نیست که بهترین روش برای کاوش این مکان از طریق پیاده روی است – به ویژه هنگامیکه بدانید کمتر از 1000 نفر در آن زندگی می کنند. سقف های تخت و حیاط های باز به عنوان پیاده روهایی مرتبط همانند خیابان ها عمل می کنند. طبیعت زیبا و آرامش این روستای کوچک است که آن را به مکان مورد علاقه نادیا، لیدر تورهای محلی تبدیل کرده است که باعث شده است آن را به طور مکرر بازدید کنندگان زیادی را در شمال ایران به این شهر زیبا ببرد.

ماسوله

ماسوله

اگر از ماسوله دیدن می کنید در یک هتل محلی اقامت کنید که به این ترتیب فرصت های زیادی برای برقراری ارتباط با افراد محلی خواهید داشت و قادر به کشف معماری های ثبت شده در یونسکو خواهید بود. روز بعد شما همچنین می توانید از قلعه رودخان، درست در خارج از شهر دیدن کنید. این قلعه نه تنها دارای یک تاریخ غنی است (در دوران ساسانیان 224-651 میلادی ساخته شده است)، شما همچنین می توانید از مزارع برنج و چای ایرانی در مسیر دیدن کنید. این مناظر موجب تعجب و شگفتی شما خواهند شد.

حس خالص ماجراجویی

تا به حال احتمالا روشن شده است که تعداد کمی از گردشگران از شمال ایران دیدن می کنند. این بدان معنی است که اگر شما از این منطقه دیدن کنید، شما واقعا از سایر گردشگران جلوتر خواهید بود. در اینجا و هیچ مکانی را نخواهید یافت که توسط انبوهی از گردشگران پر شده باشد. در عوض، یک فرصت بسیار منحصر به فرد برای کاوش در قسمت های شمال غربی و شمالی کشور وجود دارد.

واقعیت این است که به سختی می توانید یک تور سازمان یافته در اینجا پیدا کنید که در اصل انگیزه ما برای ایجاد چنین تورهایی همین بوده است. مهمتر از همه، سازمان اعزام گردشگران شمال ایران نیز می تواند با ما در این سفر 14 روزه ماجراجویانه همراه باشد (که تا اصفهان، یزد، شیراز و … ادامه دارد.) همانطور که می بینید، این یک کشور مسحور کننده است که شما برای کاوش در آن و قضاوت در مورد آن به طمان زیادی نیاز دارید.

مهمان نوازی فوق العاده گرم

ایرانی ها مشتاق هستند تا کشور خود را با سایر مسافران به اشتراک بگذارند. این یک واقعیت، نه یک نظر است – و چیزی است که در تمام نقاط ایران از پایتخت شلوغ و پرهرج و مرج تهران گرفته تا شهرهای مرزی کوچکتر مانند جلفا صادق است.

همانطور که جنی گری، مدیر محصول Intrepid در قاره آفریقا و خاورمیانه بیان کرده است:

به هر کجای ایران که می روید، شما مجذوب مهربانی، سخاوت و کنجکاوی واقعی ایرانیان در مورد مسافران خارجی خواهید شد. در هیچ جای کشور این مورد به اندازه مسیر پیاده روی توریستی در شمال ایران ملموس نیست، منطقه ای که می تواند یک تجربه منحصر به فرد و فوق العاده برای شما رقم بزند.

بخشی از آداب و رسوم که ایرانی ها مهمان نوازی خود را نشان می دهند، از طریق غذا است. این خوش شانسی شما است زیرا غذاهای ایرانی بسیار خوشمزه بوده و با گرمای خاصی سرو می شوند.

وعده های غذایی اغلب حاوی گوشت (معمولا بره یا مرغ) همراه با برنج، سبزیجات، ادویه جات و طعم دهنده هایی مانند زعفران، لیمو عمانی و دارچین هستند. سفر به شمال ایران به شما این امکان را می دهد غذاهای معتبر و مهمان نوازی ایرانی را در کنار یک خانواده محلی در شهر کوچک ماسوله تجربه کنید.

فرهنگ غنی و مناظر تاریخی

بنابراین، ما در مورد چشم اندازها، ماجراجویی های منحصر به فرد و مهمان نوازی مردم صحبت کردیم. اگرچه ما به یک یا دو سایت یونسکو نیز اشاره کردیم، اما فرهنگ و تاریخ شمال ایران فقط محدود به این موارد نیست.

می خواهید با بعضی از نمونه ها آشنا شوید، شهر اردبیل، یکی از محل های توقف در سفر ما، مجموعه ای از فرهنگ های جذاب را در خود جای داده است. این احتمالا عمدتا به این دلیل است که بخش اعظمی از مردم این منطقه را قوم آذربایجانی های ایرانی تشکیل داده است (استان مرزی با کشور آذربایجان)، اما برخی از آن نیز به لطف دریاچه آرامش بخش شورابیل و آرامگاه صوفی شیخ صفی الدین اردبیلی است.

اردبیل

اردبیل

اگر می خواهید مدتی را به دور از فضاهای فرهنگی سپری کنید، همچنین می توانید به شهر سرعین در نزدیکی اردبیل بروید، که به خاطر جکوزی های آب گرم درمانی خود شناهته می شود.

دیگر نقاط برجسته فرهنگی در منطقه عبارتند از تبریز، پنجمین شهر بزرگ ایران و یکی از قدیمی ترین آنها که قدمت آن به 4500 سال قبل برمی گردد. در بین همه جاهای دیدنی این کشور، این شهر یکی از پرجاذبه ترین ها می باشد. بازار سرپوشیده تبریز یک سایت ثبت شده در یونسکو به دلیل سقف گنبدی غیر معمول خود است که ادعا می شود که طولانی ترین بازار سرپوشیده در جهان است. جای تعجب نیست که در این مکان رؤیایی تمام نیازهای خود را از قبیل جواهرات، ادویه و فرش را بیابید.

کارهای دیگری نیز می توانید در تبریز انجام دهید – از بازدید از آرامگاه شهریار، شاعر بزرگ آذری، گرفته تا کاوش در چایخانه ها، حمام ها و پارک شاهگلی که همیشه آماده استقبال از مهمانان است.

کارهای خیلی بیشتری است که در مناطق شمالی ایران انجام دهید که ما فقط تعدادی از آنها می توانیم در اینجا ذکر کنیم. ما می توانیم درباره جلفا، قلعه مسیحیان ارمنی، شهری پر از کلیساهای باشکوه صحبت کنیم. به همین ترتیب، ما می توانیم در مورد کافه ها و تئاترهای پیشرفته تهران به صحبت بپردازیم و یا حتی فقط به مناظر سنگی و باشکوه در حاشیه دریای خزر خیره شویم. اما اگر ما بخواهیم درباره تمام شگفتی های شمال ایران صحبت کنیم، احتمالا نمی توانیم همه آنها را پوشش دهیم. در پایان به شما پیشنهاد می کنیم در تعطیلات آینده هم حتما با تور کیش سفر کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *