,

جزیره کیش را بهتر بشناسید

 آشنایی با جزیره کیش

این مقاله درباره جزیره ای در ایران است. برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک تور کیش نگاه بیاندازید.جزیره کیش با مساحت 91.5 کیلومتر مربع (35.3 مایل مربع) جزیره ای در خلیج فارس در سواحل جنوبی ایران است. این جزیره بخشی از بندر لنگه در استان هرمزگان است. با توجه به وضعیت منطقه آزاد تجاری این جزیره و دارا بودن مراکز خرید متعدد، پاساژها، جاذبه های توریستی و هتل های تفریحی به عنوان بهشت مصرف کنندگان شناخته می شود. این جزیره دارای جمعیتی در حدود 26،000 نفر و حدود 1 میلیون بازدید کننده در سال است.

جزیره کیش به عنوان سومین مقصد پرطرفدار برای گذراندن تعطیلات در جنوب غربی آسیا، پس از دبی و شرم الشیخ است. گردشگران از بسیاری از-اما نه همه- کشورهای خارجی که قصد ورود به منطقه آزاد کیش از بنادر قانونی را دارند نیازی به دریافت ویزا قبل از سفر خود ندارند. به محض ورود این مسافران، ویزایی به مدت 14 روز توسط مقامات مربوطه در کیش در پاسپورت آنها ثبت می شود.

کیش

تاریخچه کیش

بارها در تاریخ های مختلف به جزیره کیش تحت عناوین کامتینا، اراکیا (یونان باستان: Αρακία)، آراکاتا و قیس اشاره شده است.

موقعیت جغرافیایی استراتژیک آن باعث شده بود که جزیره کیش به عنوان مسیری برای ارتباط تمدن های آشوری و عیلام باستان به هنگام جهت یابی کشتی های آنها از شوش و از طریق رودخانه کارون به سمت خلیج فارس در امتداد خط ساحلی جنوبی عمل کند که از جزایر کیش، قشم و هرمز عبور می کرد. پس از سقوط این تمدن ها، این جزیره موقعیت کلیدی خود را از دست داد و برای یک دوره تحت هرج و مرج و استبداد پادشاهان محلی و دست فروشان قرار گرفت. با تأسیس سلسله هخامنشی، خلیج فارس به شدت تحت تأثیر قرار گرفت. جزیره کیش، به ویژه به لحاظ اقتصادی و سیاسی با تمدن مادها و پارس ها زمانی که در اوج قدرت بودند، در ارتباط بود.

در سایه این امپراتوری، جزایر خلیج فارس رونق گرفتند، ناوبری در جزیره کیش توسعه یافت و کشتی های بهتری برای حمل مسافران و کالاها مورد استفاده قرار گرفتند. تجهیزات کمکی ناوبری، از جمله فانوس های دریایی، برای تسهیل ناوبری در خلیج فارس مورد استفاده  قرار گرفتند.

در سال 325 قبل از میلاد، اسکندر مقدومی دستور داد تا سفری به دریای عمان و خلیج فارس ترتیب دهند. نوشته های Nearchus در Arakata حاوی یادداشت های شناخته شده ای از جزیره کیش در دوران باستان است.

وقتی مارکو پولو از کاخ امپراطوری در چین بازدید کرد، مطالبی را در مورد مرواریدهای همسر امپراتور نوشته است؛ به او گفته شده بود که آنها را از کیش آورده اند.

در 1970، محمد رضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران،، جزیره را به یک تفریحگاه لوکس برای نخبگان بین المللی و یک کانون گردشگری، با یک کازینو بزرگ (که بعد از انقلاب ایران به هتل بین المللی شایان تغییر نام داد) تبدیل کرد. فرودگاه کیش برای فرود هواپیمای کنکورد طراحی شده است. پس از انقلاب اسلامی، جزیره کیش به یک مرکز خرید آزاد تبدیل شد.

جزیره کیش آخرین مکانی است که رابرت لوینسون “بازپرس خصوصی پیشین F.B.I” در 9 مارس 2007 در آنجا دیده شد و سپس ناپدید شد.

مطالعه کنید ! معرفی کیش مروارید خلیج فارس

کیش

جغرافیای جزیره کیش

کیش در خلیج فارس قرار گرفته است که 19 کیلومتر (12 مایل) از سرزمین اصلی ایران فاصله داشته و مساحتی در حدود 91 کیلومتر مربع (35 مایل مربع) با مرز بیرونی 40 کیلومتر (25 مایل) و یک شکل تقریبا بیضوی را دارا می باشد. در کنار صخره های مرجانی جزایر کوچک دیگری نیز وجود دارد. این جزیره در امتداد 1.359 کیلومتری (844 مایل) خط ساحلی ایران در شمال خلیج فارس در یک چهارم ابتدایی ورودی هرمز به خلیج فارس قرار دارد. این جزیره دارای عرض 15.45 کیلومتری (9.60 مایل) از ساحل غربی تا ساحل شرقی خود است (فاصله بین مجموعه مریم تا منطقه حور). حداکثر عرض آن از سواحل جنوبی تا سواحل شمالی 7.5 کیلومتر (4.7 مایل) (فاصله بین گمرک بندر و فانوس دریایی) است. سطح جزیره تخت و بدون کوه ها و حتی تپه های بلند است. فرودگاه بین المللی کیش در مرکز جزیره قرار دارد و در یک منطقه با ارتفاع 35-40 متر (115-131 فوت) بالاتر از سطح دریا ساخته شده است. بیشترین شیب این جزیره از فرودگاه تا سواحل نزدیکی هتل شایان تشکیل شده است.

مطالعه کنید ! جاذبه های گردشگری کیش

کیش

آب و هوا، طبیعت و ژئوبوتانی

کیش، مانند دیگر جزایر خلیج فارس، به ویژه جزایر در تنگه هرمز، بر روی یک نوار باریک از پوشش گیاهی گرمسیری در نیمکره شمالی، با فلات فارسی در شمال و شبه جزیره عربستان در جنوب واقع شده است. علاوه بر ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی خاص خود، کیش، مانند سایر جزایر در اطراف خلیج فارس، مانند فرور، جزیره هندرابی، شاتوار، لاوان و حتی قشم، دارای آب و هوای غالب نیمه استوایی و پوشش گیاهی مربوط به آن است.

مطالعه کنید ! آشنایی با جاذبه های توریستی جزیره کیش

کیش

آب و هوا

کیش دارای آب و هوای نیمه استوایی خشک است. در یک بازه 8 ساله، میزان بارش متوسط سالانه ​​در کیش 145 میلی متر (5.7 اینچ) (54٪ در فصل زمستان، 28 % درصد در پاییز، و 14٪ در تابستان) و متوسط ​​درجه حرارت سالانه 26.6 درجه سانتی گراد (79.9 ° F) بوده است. رطوبت متوسط هوا در کیش آن را به یک جزیره دریایی به جز در ماه های سرد تبدیل کرده است. میزان رطوبت در بیشتر طول سال تقریبا 60٪ است. در ماههای اکتبر تا آوریل، آب و هوای کیش، معتدل است و از 18 درجه سانتی گراد (64 درجه فارنهایت) تا 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) متغیر است. داده های آماری در آرشیو منطقه آزاد کیش نشان می دهد دمای این جزیره از خیلی گرم تا ​​گرمای معتدل، همراه با رطوبت نسبتا بالا، اغلب همراه با بارش های سنگین کوتاه مدت در فصول خاص متغیر است. جزیره کیش دارای حدود 3،100 ساعت آفتابی در سال است. نزدیکی کیش به آب و هوای گرمسیری و آبهای گرم و مرطوب، به این معنی است که جزیره بیشتر سال را گرم و مرطوب می باشد. براساس طبقه بندی های آب و هوایی و همچنین شرایط کلی آب و هوا و نزدیکی آن با سیستم فشار بالای استوایی در کنار موقعیت ویژه آن در آب های گرم و کم عمق به این معنی است که جزیره در بیشتر طول سال گرم و مرطوب است.

مطالعه کنید ! درباره جزیره کیش چه می دانید

کیش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *